strzałka do góry
Newsy/ Dom Gucci na Blu-ray™ i DVD

NAJNOWSZY FILM RIDLEYA SCOTTA Z LADY GAGĄ I ADAMEM DRIVEREM W ROLACH GŁÓWNYCH JUŻ NA BLU-RAY™ I DVD!„Dom Gucci” inspirowany jest tragiczną historią rodziny stojącej za włoskim imperium mody.  Patrizia Reggiani (Lady Gaga), outsiderka pochodząca z przeciętnego domu, poślubia Maurizio Gucciego (Adam Driver). Jej niepohamowana ambicja zaczyna niszczyć rodzinne dziedzictwo i nakręca spiralę zdrady, dekadencji, zemsty, a ostatecznie doprowadza do… morderstwa. Premiera filmu na Blu-ray™ i DVD już 23 marca.

Najnowszy film Ridleya Scotta, słynnego reżysera takich filmów jak „Obcy”, „Łowca androidów”, „Gladiator”, czy „Thelma i Louise” to zajmująca podróż przez trzy dekady skomplikowanej historii wielopokoleniowej rodziny Gucci. To opowieść o ambicji, chciwości, zdradzie i zabójstwie, dla których tło stanowi oczywiście moda.

Gucci to rozpoznawalna i podziwiana na całym świecie marka modowa, założona przez Guccio Gucciego, który swój pierwszy sklep we Florencji otworzył równo sto lat temu. Historia przedstawiona w filmie zaczyna się w późnych latach 70., w kulminacyjnym momencie rozwoju modowego imperium. Kiedy marka zaczyna tracić swoją reputację, a wewnątrz firmy coraz wyraźniejsze stają się ślady finansowych nieprawidłowości, pojawia się potrzeba znalezienia charyzmatycznego przywódcy.

Dzielący się do tej pory zarządzaniem, starzejący się dwaj synowie Guccio – Aldo i Rodolfo (w tych rolach odpowiednio dwaj laureaci Oscara®, Al Pacino i Jeremy Irons), nie planują zrzekać się władzy. Tym bardziej, kiedy wydaje się, że żaden z nich nie może pokładać wielkich nadziei w swoim synu. Ekscentryczny Paolo (Jared Leto), syn Aldo, bardziej niż zarządzaniem interesuje się projektowaniem ubrań. Zaś syn Rodolfo, Maurizio (Adam Driver), woli raczej studiować prawo niż wejść w rolę zarządcy modowego imperium. Wtedy jednak nieoczekiwanie na scenie pojawia się Patrizia. Maurizio momentalnie się w niej zakochuje i pomimo zdecydowanego sprzeciwu ojca, żeni się.

W kluczowej dla całego filmu roli Patrizzi Reggiani, Ridley Scott obsadził Lady Gagę, która przebojem wdarła się do świata filmu swoim debiutem w „Narodzinach gwiazdy”. Za tamtą rolę wyróżniona została nominacją do Oscara® (najlepsza kobieca rola pierwszoplanowa) i zdobyła statuetkę za najlepszą piosenkę.

Pomyślałem o niej właśnie po obejrzeniu „Narodzin gwiazdy” – mówi reżyser filmu. Jest niebanalnym talentem. Zarówno jako artystka estradowa, piosenkarka, producentka, pisarka. Jej kreatywność nie ma granic. Kiedy się spotkaliśmy, od razu wiedziałem, że będziemy się dobrze rozumieć.
Rola Patrizii w „Domu Gucci” jest zupełnie różna od tej skromnej dziewczyny, którą mieliśmy szansę zobaczyć w „Narodzinach Gwiazdy”. Ale Scott i producenci byli przekonani, że nikt tak jak ona, nie odda charakteru Patrizii Gucci.

Lady Gaga to niezwykły talent, a publiczność jeszcze nie miała okazji poznać jej od tej strony – mówi Kevin Walsh, producent filmu. Zrobiła duży research na temat swojej postaci i w pełni poświęciła się tej roli już od pierwszego dnia pracy. Subtelnie oddała wszystkie oblicza Patrizii i jej przemianę na przestrzeni całej opowiadanej historii. To właśnie poprzez jej postać rozwija się ta opowieść i Lady Gaga prowadzi ją w najlepszy możliwy sposób.

Chociaż ambicja i podstęp to typowe cechy Patrizii, Maurizio Gucci jest postacią znacznie bardziej złożoną. Z początku to introwertyczny mól książkowy, następnie przeradza się w zakochanego młodzieńca, by w końcu stać się władczym magnatem. To rola wymagająca niezwykłej dbałości i finezji, bez tego taka przemiana mogłaby wydać się melodramatyczna i wymuszona.

Cały film kręci się wokół uwiedzenia – mówi wcielający się w tę postać Adam Driver. Najpierw Maurizio zostaje uwiedziony przez Patrizię, następnie przez władzę i w końcu przez własną dumę. Z początku nie nosi się zbyt elegancko, jest raczej roztrzepany. Z czasem zaczyna lepiej czuć się w garniturach i w końcu zacyzna wierzyć, że faktycznei pasuje do drogich ubrań i do tego stylu życia. W rzeczywistości wciąż uwodzi go wszystko to, o czym sam wie, że jest dla niego złe.

Chemia pomiędzy Driverem i Lady Gagą w tym filmie jest wręcz namacalna. Jak twierdzi Walsh: są zupełnie wiarygodni przez całą długość trwania historii. Przejście od miłości do nienawiści jest płynne i zupełnie autentyczne. Giannina Scott (również prodecentka filmu) dodaje: od pierwszego spotkania było widać, że bardzo się polubili. To bardzo ważne, bo historia, którą mieli do opowiedzenia jest tak naprawdę bardzo intymna.

Jednak być może najbardziej osobliwą rolą w całym filmie jest Paolo Gucci. Jedyny syn Aldo jest typem marzyciela, przedstawionym w dość prześmiewczy sposób, o czym mówi sam reżyser: Ta postać została napisana wręcz satyrycznie. W tę stronę też starałem się pokierować go w filmie, przynajmniej w kwestii relacji z ojcem.

Wybór do tej roli Jareda Leto nie był wcale oczywisty, również ze względów budowy fizycznej. Jednak aktor już wcześniej miał szansę udowodnić, że świetnie sprawdza się w rolach, które wymagają od niego sporej transformacji. Tak było chociażby w przypadku roli Rayona z filmu „Witaj w klubie”, za którą został wyróżniony Oscarem®. Nieoceniona okazała się charakteryzacja, która uczyniła z Leto kogoś zupełnie nie do poznania. To między innymi za jej sprawą film nominowano do Oscara®. Nie da się wprawdzie ukryć, że obok występów aktorskich, charakteryzacja, kostiumy i scenografia to największe walory „Domu Gucci”.

Przejrzeliśmy wszystkie dostępne materiały związane z rodziną Gucci na przestrzeni tych trzech dekad. Przyglądaliśmy się również wszystkiemu, co prezentowały konkurencyjne marki, mówi Arthur Max, który razem ze swoim zespołem pracował nad wiernym oddaniem każdej z prezentowanych dekad. Oświetlenie jakiego używano w tamtych czasach przy pokazach mody było bardzo specyficzne. Wszystko prezentowało się zupełnie inaczej, nawet muzyka była inna. Właśnie to wszystko chcieliśmy uchwycić.

Szczególnie drobiazgowo przygotowana została charakteryzacja dla postaci Patrizii Gucci. Jak wspomina odpowiedzialna za wierne odtworzenie jej wyglądu, wieloletnia współpracownica Scotta, Janty Yates, szczegółowy katalog fryzur i makijażu do każdej sceny, w swoim ostatecznym kształcie liczył niemal 400 stron. Cała praca nie ograniczyła się jedynie do analizy dostępnych zdjęć prawdziwej Patrizii, ale również badania wpływów, pod którymi żyła młoda, świadoma mody, kobieta we Włoszech lat 70. W ostatecznym rozrachunku „Dom Gucci” okazuje się nie tylko niezwykle wiernym przedstawieniem sylwetek członków prawdziwej rodziny Gucci, ale również bardzo rzetelnym portretem kulturowego tła Włoch tego okresu.

„Dom Gucci” zadebiutował w polskich kinach 26 listopada 2021. Obejrzało go ponad 764 tys. widzów. 23 marca ukaże się na BLU-RAY™ i DVD.

DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY™ i DVD:

  • Powstawanie Domu Gucci: dokument z planu
  • Pani Domu
  • Stylizując Dom Gucci

 

Artykuł przygotowany przez B.L.
Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
King’s Man: Pierwsza misja na Blu-ray™ i DVD

Ekscytująca historia początków pierwszej na świecie niezależnej agencji wywiadowczej.

West Side Story na Blu-ray™ i DVD

Reżyser Steven Spielberg oraz scenarzysta Tony Kushner, zabierają widzów do Nowego Jorku roku 1957. "West Side Story" to nominowana do Oscara® w aż...

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

Pełna tajemnic, magii i przygód filmowa podróż do świata czarów - Fantastyczne Zwierzęta powracają w wielkim stylu!

Wyjdź za mnie na Blu-ray™ i DVD

Jennifer Lopez w najbardziej współczesnej komedii romantycznej.

Belfast na Blu-ray™ i DVD

Opowieść o burzliwym okresie w historii tytułowego Belfastu i konsekwencjach, które dla życia dorastającego chłopca i jego rodziny...

Zaułek koszmarów już na DVD!

Wciągający thriller psychologiczny Guillermo del Toro z Bradleyem Cooperem i Cate Blanchett. 4 nominacje do Oscara®.

Candyman na Blu-ray™ i DVD

Nowe spojrzenie na mrożącą krew w żyłach miejską legendę o Candymanie.

Sing 2 na Blu-ray™ i DVD

Ulubieni bohaterowie filmu "Sing" powracają w roztańczonej i rozśpiewanej produkcji studia Illumination!

Batman na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

W skorumpowanym Gotham City wraz z morderstwem burmistrza pojawia się całkowicie nowa groźba.
Powrót kultowej postaci w najbardziej...

GWIEZDNE WOJNY na BLU-RAY™ I DVD

Trylogia sequeli obejmująca epizody 7-9 kultowej sagi wszech czasów oraz osadzone w bogatym uniwersum świata Star Wars "Łotr 1" i "Han...

Ostatniej nocy w Soho na Blu-ray™ i DVD

W thrillerze psychologicznym młoda projektantka mody, w tajemniczy sposób przenosi się do Londynu lat 60., gdzie spotyka uzdolnioną piosenkarkę,...

Rodzina Addamsów 2 na Blu-ray™ i DVD

Morticia i Gomez są zrozpaczeni tym, że ich dzieci tak szybko dorastają. Aby odzyskać dawną więź, rodzice postanawiają wyruszyć na wspólne...